Januarkurset 2027: Nyreligiøsitet, populærkultur, medier og konspirasjonsteorier
- From:
- Til:
- Sted: Auditorium 1
- Legg til i kalender
Januarkurset 2027 setter fokus på sentrale mål i skolens læreplaner som handler om ulike kilder til kunnskap om religioner og livssyn. Nye strømninger i samfunnet får betydning for religionsforståelse, verdier og holdninger.
Første kursdag tar opp alternative religiøse praksiser utenfor etablerte religionssamfunn. Hva skjer når det alternative blir «mainstream», eller når religiøse urfolkstradisjoner revitaliseres og omformes i samtiden? Hvordan preger elementer som helsefokus, selvutvikling og søken etter mening menneskers liv, og hvordan skal vi som lærere forholde oss til et flytende og omskiftelig religionsbegrep?
Andre kursdag gir både en oversikt og fordypning i hvordan religiøse motiver kommer til uttrykk i populærkulturen. Den setter også fokus på alternative medier og konspirasjonsteorier som kan prege holdninger og verdier i ulike miljø og klasserom.
Dyktige fagfolk og formidlere deltar som foredragsholdere, alle med spesialkompetanse på sine felt. Vi håper mange vil benytte seg av denne muligheten til å få oppdatert kunnskap om et stort og dynamisk felt med betydning for enkeltmennesker, samfunnsendringer og undervisning om religion, livssyn og verdier.
Program 7. januar - Nyreligiøsitet, selvutvikling og søken etter mening
09.00: Registrering åpner
09.30: Åpning v. EVU-leder / førstelektor Ann Midttun
09.40 – 11.15: Nyreligiøsitet: Fra alternativt til mainstream v. førsteam. Margrethe Løøv, NLA
11.30 – 12.15: Sjamanisme i Noreg: røter, vekst og religiøse trendar v. prof. Trude Fonneland, UiT
12.15 – 13.00: Lunsj
13.00 – 13.45: Religion, kropp og helse v. førsteam. Kristin Graff Kallevåg, MF
14.00 – 15.10: Søken etter mening og selvutvikling v. prof. Ole Jacob Madsen, UiO
15.10 – 15.30: Kaffe
15.30 – 16.15: Endringer i det religiøse feltet. Implikasjoner for undervisningen om religion v. prof. Audun Toft, MF
Program 8. januar - Populærkultur, konspirasjonsteorier og medier
9.00 – 10.00: Religion i populærkultur: Noen hovedtrekk v. prof. Liv Ingeborg Lied, MF
10.15-11.00: Religion i dataspill v. prof. Jane Haug Skjoldli, HVL
11.15- 12.00: Populærkultur i klasserommet v. prof. Trine Anker, MF
12.00-12.45: Lunsj
12.45 – 14.00: Konspirasjonsteorier og «kon-spirualitet» v. prof. Asbjørn Dyrendal, NTNU
14.20 – 15.05: Alternative medier, influensere, holdninger og ungdom v. prof. Karoline Ihlebæk, OsloMet
15.15: Slutt
Kursansvarlig: førstelektor/EVU-leder Ann Midttun.
Kursavgift og påmelding
Begge dager: kr 1950,-
Én dag: 1050,-
MF-student med lunsj: 750,-
MF-student uten lunsj: Gratis
Student ved annet lærested: 1050,-
Alle priser er inkludert billettavgift, kursmaterial, lunsj mm.
Påmeldingsfrist: 18. desember 2026
For mer informasjon og praktiske spørsmål, ta kontakt med Nadia Sand.