PERSIAS utforsker jødiske forestillinger om Persia i antikken
Forskningsgruppen PERSIAS jobber på tvers av disipliner for å forstå hvordan ulike jødiske grupperinger i antikken forestilte seg Persia. – Det er et fascinerende prosjekt som har vist oss at det er store lokale variasjoner, forteller leder av prosjektet og MF-professor Kristin Joachimsen.
I oktober møttes forskningsgruppen for sin femte internasjonale workshop, med forskere fra Europa og USA, med deltakere både fysisk og digitalt. Artiklene forskerne har jobbet med, både på fjorårets og årets workshop, skal til slutt resultere i en bok på temaet Diversity and Belonging: Jewish and other groups from the Teispid-Achaemenid Empire up to Sasanian Times.
De to ansvarlige lederne for gruppen, Kristin Joachimsen og Julian Degen, opplever at prosjektet deres blir godt mottatt av andre.
– Vi får stadig tilbakemeldinger fra internasjonale kollegaer om at prosjektet er meget fascinerende, noe som har resultert i at gruppen har vokst til å bli relativt stor, både i sammensetning av fagfelt og antall involverte forskere, forteller Joachimsen.
Det er akkurat dette vårt prosjekt ønsker å forstå bedre, hvordan jødisk og annet materiale viser hvordan jødiske og andre grupperinger orientere seg i en sammenflettet verden
Julian Degen
Perserriket sett fra den jødiske provinsen
I løpet av de siste årene har det utviklet seg en ny forståelse av hvordan samfunn i antikken samhandlet med omverdenen.
Mens antikkens historie ofte studeres innenfor mer isolerte områder, har forskergruppen et fokus på globale perspektiv, som viser hvordan lokale grupper er sammenvevde med den større regionale og imperiale konteksten.
– Det er akkurat dette vårt prosjekt ønsker å forstå bedre, hvordan jødisk og annet materiale viser hvordan jødiske og andre grupperinger orientere seg i en sammenflettet verden, sier Degen entusiastisk.
Et viktig bidrag i PERSIAS er at historikere blir mer bevisst på hvor betydningsfullt det jødiske materialet er i deres historiske analyser. Det viser hvordan lokale eliter forhandlet mellom sin egen lokale jødiske gruppe og den imperiale konteksten.

Interdisiplinær forskergruppe
Forskergruppen er både internasjonal og interdisiplinær, noe som utfordrer forskerne på områder de selv ikke kan så mye om. Gruppen består av blant annet bibelforskere, forskere i jødiske studier, religionsvitere, filologer, iranologer og historikere med fokus på antikken, inkludert eksperter på østlige antikkstudier og klassiske studier. Med forskere med ekspertise på felter som til tider kan virke isolerte, har de klart å danne et fellesskap hvor de opplever å ha fått et større publikum og mer engasjement rundt forskningen sin.
— Det har vært full klaff. Vi er en gruppe som arbeider utrolig godt sammen, og som trives sammen også sosialt, uttrykker Joachimsen.
PERSIAS har holdt på siden 2018, hvilket har vært mulig med forskningsmidler de har mottatt fra MF og Erasmus+. I tillegg er forskergruppen en del av Cluster of Excellence «EurAsian Transformations», et prosjekt finansiert av Austrian Academy of Science, som undersøker EurAsias historie fra antikken til i dag. I tillegg til å arrangere årlige workshops, deltar gruppen med faste paneler på internasjonale konferanser innen bibelvitenskap. Aktiviteten har resultert i høy publiseringsgrad: siden oppstarten har de publisert eller i prosessen av å publisere totalt sju temanummer og antologier.